Dobrodruh - Snílek - Romantik - Milovník přírody, historie, záhad a McDonald's

Literatura | Chopinův rukopis

www.jefferydeaver.com

chopinuv_rukopis.gif
Kniha vzniklá z tvůrčího podnětu Jefferyho Deavera
Thriller na pokračování
Autor: 15 různých autorů (autorem projektu je Jeffery Deaver)
Kategorie: román: thriller, záhady

Hodnocení (maximálně 10): 7 **********

Tato dílo je pozoruhodné tím, že se na jeho vzniku podílelo 15 autorů (jejich seznam v pořadí uvedeném v knize naleznete níže, hned po konci tohoto odstavce). Nebyla to ale vzájemná spolupráce formou konzultace apod. Každý samostatně napsal část knihy. Nejedná se přitom o povídky, nýbrž o jeden příběh tvořící kapitoly. Základním kamenem zápletky jsou Němci za 2. světové války ukryté cennosti. Úkryt je objeven o desítky let později v souvislosti s válkou v bývalé Jugoslávii, přičemž se ukáže, že část cenností obsahuje zakódované informace. Někteří o tom zpočátku nemají ani tušení, ale jiní ano a při honbě za těmito cennostmi jdou přes mrtvoly. Děj lze popsat jako napínavý, ovšem zdá se být poněkud překombinovaný a nutno říci, že finální zvrat už působí téměř rušivě, a to navzdory faktu, že je svou podstatou vlastně velmi přirozený. I když za knihou stojí několik autorů, její děj zanechává ve čtenáři pocit naprosté kompaktnosti a tak trochu překvapivě ani není znát nějaký velký rozdíl v jejich vypravěčském stylu. To může být dobře i špatně. Záleží na úhlu pohledu a na očekávaní, která čtenář od knihy měl.

Jeffery Deaver, Lisa Scottoline, Lee Child, Joseph Finder, David Hewson,
Peter Spiegelman, S. J. Rozan, Erica Spindler, John Ramsey Miller,
James Grady, P. J. Parrish, Jim Fussili, David Corbett, John Gilstrap, Ralph Pezzullo

Text ze záložky:
Harold Middleton viděl na vlastní oči zvěrstva páchaná v bývalé Jugoslávii. Beznadějná snaha vypátrat válečné zločince a vydat je spravedlnosti ho však připravila o iluze, a tak se dnes věnuje sběratelství a ověřování pravosti hudebních rukopisů. Jeden z nich, partitura skladatele Frederyka Chopina, však skrývá tajemství, které může ohrozit životy tisícovek Američanů.
Middleton odváží partituru z Polska k analýze a ani v nejmenším netuší, že se právě stal terčem vražedné štvanice. Je obviněn z vraždy, pátrají po něm federální agenti, pasou po něm hrdlořezi. Největší hrozbu však představuje temná postava z Middletonovy minulosti: záhadný muž, jenž si říká Faust...
Román Chopinův rukopis je dílem patnácti spisovatelů, kteří patří k nejlepším světovým autorům thrillerů. Základní obrysy vtiskl příběhu Jeffery Deaver, jenž napsal úvodní a dvě závěrečné kapitoly, ovšem jinak ponechal zcela volnou ruku spoluautorům. Ti měli za úkol navázat na předchozí text "svou" kapitolou a posunout děj o něco dále. A pokud se tohoto úkolu zhostily veličiny jako kupříkladu James Grady, Joseph Finder nebo Lisa Scottoline, nemohl být výsledek jiný než strhující.
Chválou ostatně nešetří ani sám Jeffery Deaver, který je zvyklý stavět laťku vysoko. "Ohromila mě fantazie mých spoluautorů," říká. "Jak asi víte, na psaní thrillerů mě nejvíce vzrušují dějové zvraty a překvapivá rozuzlení - a tato kniha je obojího plná."