Dobrodruh - Snílek - Romantik - Milovník přírody, historie, záhad a McDonald's

Literatura | Dobrodružství milovníka knih

charlielovett.com

dobrodruzstvi_milovnika_knih.gif
Román o posedlosti
Autor: Charlie Lovett
Kategorie: román: historie, thriller, záhady

Hodnocení (maximálně 10): 7 **********

Navzdory zdání, které může vyvolat text na zadní straně knihy, není nález záhadného portrétu hlavním tématem zápletky, pouze ji odstartuje a pak už se s ním setkáme v podstatě až na konci, kde se kruh uzavírá. Mezitím se to v knize hemží všelijakými intrikami autorů, sběratelů, padělatelů či knihkupců, přičemž ve vzduchu visí otázka: byl či nebyl Shakespeare autorem jemu připisovaných děl (o tomto tématu viz Shakespearův kód). V příběhu je věnováno hodně prostoru také mimořádně silné, naplněné a časem neuvadající lásce hlavního protagonisty. Vadou na kráse tohoto schématu je, že o to méně prostoru je logicky věnováno záhadné zápletce. Děj knihy je rozdělen do tří časově nezávislých linií, které se od začátku až do konce střídají. V úvodu je příběh čtivější než později, protože s přibývajícími stránkami se děj stává poněkud rozvláčnějším. Není nudný, ale prostě se nevyvíjí dost rychle. Zajímavost knihy je tak dána spíše neobvyklým tématem (staré knihy - restaurování, objevy, padělky těch vzácných) než překvapivým a dynamickým vývojem zápletky. Závěr se sice tomuto hodnocení vymyká, ale na druhou stranu autorem předkládaný jednoznačný důkaz ve věci Shakespearovské záhady působí celkem chabě.

Zadní strana knihy:
Úchvatný příběh o lásce a vzácných knihách
Peter Byerly vlastně ani nevěděl, jak se dostal právě do tohoto antikvariátu. Před devíti měsíci jím otřásla smrt jeho milované ženy Amandy, v zoufalství utekl z Ameriky na anglický venkov a doufal, že se tu znovu vrátí ke své vášni - sbírání a restaurování vzácných tisků. Když však otevře svazek z 18. století o shakespearovských podvrzích, vypadne z něj - Amandin portrét! Akvarel je očividně 100 let starý a podobnost tak neuvěřitelná, že Petera posedne myšlenka přijít záhadě na kloub. Pátrá po stopách obrázku v historii a nakonec objevuje knihu, která může s jednoznačnou platností říci, zda byl Shakespeare opravdu autorem svých her. Brilantní román tak prozkoumává i jednu z nejdráždivějších literárních hádanek všech dob.
Charlie Lovett, bývalý antikvář a zanícený sběratel vzácných knih, píše kromě beletrie i divadelní hry. Žije střídavě v Severní Karolíně a v anglickém Oxfordshire. V současnosti chystá k vydání román First Impressions, zabývající se tajemstvím díla Jane Austenové.
"Lovett vypráví strhující příběh, jemuž nechybí záhada, napětí, vražda ani intriky, ale co je nejdůležitější - ukazuje, jak je toto vše spojeno se čtením, sbíráním a sdílením knih." Robin Sloan