Dobrodruh - Snílek - Romantik - Milovník přírody, historie, záhad a McDonald's

Literatura | Lincoln Child | Třetí brána

www.prestonchild.com

treti_brana.gif
skrývá tajemství, chráněné kletbou
Kategorie: román: dobrodružství, thriller, záhady

Hodnocení (maximálně 10): 7 **********

Autor nepoužívá pro zvýšení napětí přeskakování mezi různými dějovými liniemi, tedy až na pasáže v samém závěru, ale i u nich si jsou události, které popisují, prostorově velice blízké. Jedná se tudíž o přímočaře napsaný román, který zbytečně neodvádí pozornost od meritu věci. To je sice dobře, ovšem na druhou stranu se do něj nepodařilo zakomponovat něco dějově skutečně nečekaného. Největší zvrat lze totiž při pozorném čtení předpokládat a pak zbývá vlastně už jen jediné překvapení, jehož podstata je sice nápaditá, zajímavá i varující, avšak z hlediska nosného příběhu se jedná o vedlejší kolej (pokud chcete vědět o co se jedná, najeďte myší sem). Kniha se čte díky autorovým skvělým vypravěčským schopnostem opravdu dobře, ovšem pointa by rozhodně mohla být o chlup propracovanější. Jako kuriozitku lze uvést v českém vydání vyskytující se záměnu faraonů, když originální text ve znění "King Tut" je do češtiny přeložen jako "král Thutmose", přičemž "King Tut" je v anglicky mluvících zemích běžně používané označení Tutanchamona.

Text ze záložky: Doktor Rush a "záhadolog" Logan se díky svým profesím setkají s proslaveným lovcem pokladů Porterem Stonem, který je zasvětí do svého nového, utajovaného projektu. Stonea zaujal náhodně objevený střep nádoby, ostrakon, se čtyřmi hieroglyfy. Ukáže se, že jde o jméno faraona Narmera, sjednotitele Horního a Dolního Egypta, a o výrazy pro dva záhadné předměty. Stone se s celou expedicí vydal hledat Narmerovu hrobku a dvojitou korunu sjednoceného Egypta. Hrobka se nachází na neznámém místě vysoko proti proudu Nilu. Román popisuje technicky ojedinělý, složitý způsob, jakým badatelé do hrobky vstoupili. Členka expedice, egyptoložka, přeložila text na listu papyru, kletbu, která hrobku chrání a hrozí zničením tomu, kdo vnikne do pohřebních komor a znesvětí Narmerovu mumii. Nejstrašlivější následky ponese ten, kdo projde "třetí bránou".

Zadní strana obalu:
Jižně za hranicí Egypta má být v zatopené hrobce pohřben král Narmer, sjednotitel Horního a Dolního Egypta. Hrobka je opředena řadou tajemství. Chrání ji kletba, hrozící nejstrašnějšími následky tomu, kdo v hrobce projde "třetí bránou" za níž má být uložen největší faraonův poklad...