Dobrodruh - Snílek - Romantik - Milovník přírody, historie, záhad a McDonald's

Literatura | James Rollins | Klíč soudného dne

www.jamesrollins.com

klic_soudneho_dne.gif
Sigma Force čelí největší hrozbě lidstvu
Kategorie: román: thriller, záhady

Hodnocení (maximálně 10): 7 **********

Obstojně napsaný román, který ovšem po pravdě řečeno nic převratného nepřináší. Málo známá, nikoli nezajímavá historická fakta jsou prostřednictvím snad až příliš okázalé akce a řešení záhad s absencí výraznějšího nápadu propojeny do fikce sice dobře stravitelné, ale bez chuti. Sigma Force se bohužel nijak zvlášť neliší od jisté agentury z pera Cliva Cusslera, alespoň co se otravnosti dokonalých schopností jejich personálu týče. Jako nechtěný (ale vcelku povedený) humor tak působí, když její ředitel v duchu okomentuje složitost řešení jedné z nastalých situací slovy: "Skutečný život není jako akční film." O základním argumentu, na kterém autor celý příběh postavil a jenž během vyprávění několikrát jakoby nesměle probublává na povrch, přitom vůbec nelze říci, že je od věci, a rozhodně stojí zato se nad ním zamyslet. Pokud vás zajímá o jaký argument se jedná, najeďte myší sem.

Text ze záložky: Na Princetonské univerzitě umírá v laboratoři, kde se pracuje s nebezpečným biologickým odpadem, úspěšný genetik. V římské bazilice sv. Petra je nalezen mrtvý vatikánský archeolog. V africkém táboře Červeného kříže je zavražděn syn amerického senátora. Tři vraždy na třech kontinentech spojuje děsivý detail: všechny oběti jsou označeny druidským pohanským symbolem, který jim někdo vypálil do kůže. Bizarní úmrtí přinutí velitele Graye Pierce a Sigma Force závodit s časem: musejí vyluštit záhadu, jejíž kořeny sahají do dávné minulosti k šokujícímu zločinu proti lidskosti zakódovanému v tajemném středověkém rukopisu. První vodítko se objevuje v mumifikovaném těle pohřbeném na anglickém rašeliništi - a jedná se o hrůzné tajemství, které ohrožuje celý svět. S pomocí dvou žen ze své minulosti - bývalé milenky a nové partnerky - musí Gray poskládat z jednotlivých střípků děsivou pravdu. Odhalení však není zadarmo a pro záchranu budoucnosti je nucen obětovat jednu z žen po svém boku.

Zadní strana obalu:
Sigma Force čelí největší hrozbě lidstva v dobrodružství, které sahá od římského Kolosea přes ledové norské vrcholky a rozvaliny středověkých opatství k zapomenutým hrobkám keltských králů. Nejhorší noční můra je uvězněna v talismanu pohřbeném dávno mrtvým světcem - v artefaktu známém jako klíč soudného dne.