Dobrodruh - Snílek - Romantik - Milovník přírody, historie, záhad a McDonald's

Literatura | Myrtille na pláži

myrtille_na_plazi.gif
Autor: Olivier Mau
Kategorie: román: detektivka, thriller

Hodnocení (maximálně 10): 7 **********

Osvěžující, zajímavým způsobem napsaný detektivní román s vyváženým poměrem napětí a humoru. Knihu překládala žena a pravděpodobně právě této skutečnosti lze přičíst některé úsměvné technické nepřesnosti: stupačky motocyklu označeny za pedály, u motoru zaměněny válce s písty, a spoušť pušky je nazývána pojistkou. Navíc lze zaregistrovat i vyšší počet překlepů, takže korektor evidentně neprovedl svou práci zrovna na jedničku. Jsou to ale jen drobné výtky, které jsou navíc spíše technického charakteru, a na příjemném zážitku z četby to nijak zvlášť neubírá.

Text ze záložky: Zmocnil se mě nepříčetný vztek. Zuřivost a znechucení, které jsem dosud nepoznala. Čirá a koncentrovaná nenávist. Vrhla jsem se na toho týpka a jakoby ve snu jsem vnímala, jak se moje pěst vyřítila a narazila na jeho bradu. Pak následoval kopanec kolenem do oblasti jater. Ze všech sil jsem do něho mlátila, a pak jsem viděla Palladia, jak se tři metry ode mne zhroutil do odpadků vysypaných z povalené popelnice. Venku šílené auto profičelo rockovou kapelou, zkosilo hudební nástroje, rozptýlené v kakofonickém requiem, potom rozrazilo zábradlí, srovnalo šokovaný bufet se zemí, a potopilo se do bazénu. Vrhla jsem se dovnitř s příšerným pocitem, že jsem ztratila hodiny, než jsem začala jednat. Mercedes byl teď pod zčeřenou vodou, která se zbarvila do ruda. Tatiana zoufale bouchala na sklo a dveře, které už nešly otevřít. Všude kolem panovalo otupělé ticho, občas proříznuté zoufalým nářkem. Okolo bazénu stálo několik lidí, kteří jen tupě pozorovali, jak se Tatiana topí.

Zadní strana obalu: Jméno: Xiao Mei. Křestní jméno: Borůvka (Myrtille). Povolání: Policejní důstojník. Zvláštní znamení: Naprosté přehlížení zavedeného služebního postupu. Ambice: Dostat se z policejního okrsku do kriminalistického týmu. Myrtille se vypraví na pohřeb a otevření závěti svého pokrevního otce, kterého nikdy neviděla. Na rušném letišti v Toulonu se stane svědkem brutální vraždy dvou členů firemní ochranky, a to pro pouhé malé příruční zavazadlo. Vyšetřování incidentu, ve kterém jsou zapleteni i čečenští obchodníci se zbraněmi, se ujme mladý komisař Rembrandt, který při výslechu Myrtille zjistí... že mají oba stejnou krevní skupinu. Od toho okamžiku se od sebe nehnou ani na krok, poháněni ve svém úsilí společným cílem: Přijít celé věci na kloub.

Mistrně vyprávěný detektivní román, s brilantní
zápletkou, skvěle vypointovaný.