Dobrodruh - Snílek - Romantik - Milovník přírody, historie, záhad a McDonald's

Literatura | Po stopách nacistických pokladů

www.monumentsmen.com

po_stopach_nacistickych_pokladu.gif
Pátrání po uměleckých pokladech, které uloupili Hitlerovi vojáci v obsazených zemích
Autor: Robert M. Edsel, Bret Witter
Kategorie: naučné: historie, fakta

Hodnocení (maximálně 10): 8 **********

Za úkryt nacisty uloupeného majetku nesloužil pouze díky uschovanému zlatu za téměř 5 miliard dolarů (dnešní hodnota) notoricky známý, avšak kromě zlata ještě další cenné kovy, bankovky, desky pro jejich tisk a umělecké i historické poklady schraňující solný důl Merkers. Podobných, poklady tohoto druhu obsahujících míst existovalo a podařilo se nalézt více. Nacisté totiž byli v shromažďování těchto předmětů neuvěřitelně plodní. Pro představu: jak se v knize uvádí, jen ze sídla Hermanna Göringa odjížděly v rámci evakuace před postupujícími Rusy 2 takovým obsahem naložené velmi dlouhé vlaky, a to ještě musela část jeho "sbírky" kvůli nedostatku času zůstat na místě. Fakt, že ve vřavě 2. světové války nezmizelo či nebylo zničeno mnohem více uměleckých děl a historických památek, přitom není dílem náhody. Naopak, s přesně tímto cílem spojenci zřídili speciální jednotku, jejíž členové se pohybovali napříč bojišti a podnikali potřebné kroky k záchraně movitých i nemovitých uměleckých pokladů, popřípadě k nalezení ztracených či nacisty ukradených vzácných předmětů. Právě o činnosti dotčené jednotky pojednává tato kniha. Za jistou zajímavost pak lze označit rozpor v zobrazení jednoho ze zachráněných děl, tzv. Madony z Brugg, u 2 z v knize prezentovaných fotografií, a to těch nazvaných "Michelangelo, Madona z Brugg" a "Altaussee, Rakousko, 10. července 1945". Zatímco v prvním případě se dítě držené Madonou nachází jednoznačně po její pravici, tak u druhého, v tomto kontextu méně přehledného, přepravu Madony zachycujícího obrázku se jeho podrobnějším zkoumáním dojde k závěru, že je tomu obráceně. U fotografie "Michelangelo, Madona z Brugg" zřejmě došlo k otočení negativu, skutečné konfiguraci sochy každopádně odpovídá druhá z obou variant.

Zadní strana obalu:
TOHLE JE MOŽNÁ POSLEDNÍ VELKÝ PŘÍBĚH DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY, KTERÝ JEŠTĚ NIKDY NIKDO NEVYPRÁVĚL.

Jistá méně známá spojenecká divize dostala za úkol najít a zachránit evropské umělecké poklady, které uloupili Hitlerovi vojáci v obsazených zemích - od děl Michelangela a Da Vinciho až po van Eycka a Vermeera.

Členové tajné jednotky pracovali každý na vlastní pěst za nepřátelskými liniemi, a jejich jediným vodítkem byly útržky informací a zaslechnuté narážky. Tito nehrdinští hrdinové byli často muži ve středním věku, otcové od rodin, kteří opustili své poklidné životy a vydali se do epicentra války, kde riskovali své životy - a mnozí je i ztratili. Ztělesňují to nejlepší z velké generace, jejíž hrdinský duch vydal to nejlepší z člověka, aby porazil nejhorší zlo.

* * *

Toto je jejich příběh.