cosmos.asu.edu
Hodnocení (maximálně 10): 8 **********
Kniha vznikla u příležitosti 50. výročí založení projektu SETI ("Search for Extraterrestrial Intelligence", "Hledání mimozemské inteligence") a je jakýmsi bilancováním tohoto projektu. Autor téma zpracoval naprosto seriózním způsobem, přičemž problematiku mimozemského života rozebírá do takové hloubky, s jakou se laik nejspíš nesetkal, a z takových úhlů pohledu, které by ho ani nenapadly. Věnuje se i takové záležitosti, jako je cestování časem, a jistě lze označit za zajímavé jak to, že směrem do budoucnosti ho považuje za "hotovou věc", tak i fakt, že u směru opačného už tomu tak není. O tom, že dílo i při své serióznosti vskutku zprostředkovává "neučebnicový", neortodoxní pohled na věc, svědčí autorův názor na známé poselství, které lidstvo vyslalo mimozemským civilizacím na deskách umístěných na palubě sond Pioneer 10 a 11, když svůj výklad končí tím, že "jako vizitka jsou v podstatě k ničemu". Jedná se o poučné, nikoli "oddechové" čtení, ale přesto - snad s jedinou výjimkou, kterou je ta část poslední kapitoly, jež pojednává o tom, co bychom měli v případné zprávě pro mimozemskou civilizaci uvést a kdo by měl naším jménem vystupovat - rozhodně nenudí.
Text ze záložky:
Někdy si myslím, že jsme ve vesmíru sami, a někdy si myslím, že ne. V obou případech mě ta představa docela vyvádí z míry.
Arthur C. Clarke
Jsme ve vesmíru sami? Někoho taková otázka velmi vzrušuje, jinému se zdá krajně pošetilá, v každém případě však stojí za to si ji položit a rozvážit, jak a kde by se na ni dala hledat odpověď. Zvláště tehdy, když se obou úkolů ujme velká osobnost světové fyziky, zkušený popularizátor a současně dlouholetý exponent iniciativy SETI. I kdybyste patřili do druhé, skeptické skupiny, stojí za to sledovat, co z tohoto (podle vašeho názoru obskurního) tématu dokáže vykouzlit osobnost podobného kalibru. Určitě nebudete svého času litovat, protože se dozvíte mnoho zajímavých informací o svém vesmíru, které vám do této doby unikaly.