Dobrodruh - Snílek - Romantik - Milovník přírody, historie, záhad a McDonald's

Literatura | Poslední tajemství Chrámu

thehiddenoasis.yolasite.com

posledni_tajemstvi_chramu.gif
Poklad, pro nějž jsou lidé ochotni zničit svět...
Autor: Paul Sussman
Kategorie: román: thriller, záhady

Hodnocení (maximálně 10): 9 **********

Kniha popisuje na starodávném mýtu založený a do reálného světa současnosti zasazený příběh velmi uvěřitelným způsobem. Užíváte si příjemného mrazení z očekávání záhadného neznáma a přitom nemáte pocit, že se prodíráte za vlasy přitaženým vyprávěním. Rozuzlení je 2stupňové, to znamená, že po závěru č. 1, který asi většina čtenářů bude v první chvíli považovat za definitivní, následuje ještě závěr č. 2... a ten se všemu zde dosud napsanému vymyká.

Text ze záložky: V egyptské poušti blízko Luxoru je nalezena mrtvola. Brzy se zjistí, že se jedná o muže jménem Piet Jansen, který vystupoval jako místní hoteliér a amatérský holandský archeolog. Rozřešením případu je pověřen inspektor Jusuf Chalífa, starý známý z příběhu Ztracená Kambysova armáda. Sympatický policista ani tentokrát nepřestává kouřit jednu cigaretu za druhou, a není divu, protože zdánlivě jednoduchý případ se nepříjemně komplikuje. Najevo vycházejí znepokojivé souvislosti s vraždou židovské ženy, kterou vyšetřoval v minulosti. Mohlo tenkrát dojít k justičnímu omylu? A co s tím má mrtvý Jansen společného? Pátrání Chalífu postupně přivádí na stopu uprchlých nacistických zločinců a donutí jej - i přes vzájemnou antipatii - spolupracovat s izraelským kolegou. Zdá se, že kromě o vraždu jde i o starobylý židovský artefakt nedozírné ceny, který byl ve středověku propašován z Jeruzaléma, a v případě, že by padl do nesprávných rukou, by mohl rozpoutat zničující konflikt na Blízkém východě a vlastně i po celém světě. Po záhadném pokladu ovšem pátrá i palestinská novinářka Lejla a cesty všech tří zúčastněných se k sobě nezadržitelně přibližují. Nesmiřitelní nepřátelé musejí překonat nejen bariéry své výchovy a víry, ale doslova i sami sebe ve jménu vyšších ideálů, což v ovzduší sebevražedných atentátů, terorizmu a fanatizmu, vládnoucím všude kolem, není nic lehkého. Autor nemoralizuje a nedělí postavy na černé a bílé, na padouchy a hrdiny; jenom nám dává nahlédnout do duše pravověrného žida stejně jako do myšlenek muslimského radikála. Příběh, přestože jaksepatří akční a napínavý až do samého konce, je zároveň výpovědí o současném světě a rukou podanou k nevyhnutelnému usmíření - i když prozatím a bohužel jenom na stránkách románu...

Zadní strana obalu:
Nacházela se v podzemní cele, velice malé a těsné, v naprosté tmě, podlaha byly vlhká a pokrytá slizem, betonové stěny opocené. Něco tu bylo s ní - nedokázala ale poznat, co to je: možná had, snad krysa nebo velký štír. Něco nebezpečného, zlomyslného. Ona byla nahá, její křehké tělo se choulilo do jednoho rohu cely, a pokoušela se zůstat od té věci coo nejdál; děsila se jakéhokoli kontaktu, toho, že ji to kousne nebo štípne. Přitom uslyšela vzdálený hukot nějakého stroje, jako kdyby se někde otáčela obrovská ocelová kola, a zdi cely se začaly přibližovat k sobě. Začala křičet, volala svého otce, trvala na tom, že není zrádkyně, že je dobrá Palestinka. Zdi se stále přibližovaly, a také jí nějak zvedly a roztáhly nohy, takže najednou měla úplně odkrytý klín. Cítila, že to stvoření se pohybuje mezi jejími stehny, plazí se jí po kůži, očichává ji, zkoumá a leze stále výš. Pokoušela se ležet docela tiše, ani nedýchat, ale ten pocit byl tak odporný, že se nedokázala ubránit chvění, a ten tvor jí vzápětí zaútočil na přirození, kousal, trhal, bodal a prorval se přímo do jejího těla.