Dobrodruh - Snílek - Romantik - Milovník přírody, historie, záhad a McDonald's

Literatura | Přehlídka

prehlidka.gif
Autor: 22 různých autorů (sestavil Otto Penzler)
Kategorie: povídky: detektivka, thriller

Hodnocení (maximálně 10): 8 **********

Kniha obsahuje 21 pojednání od známých autorů (seznam ve tvaru "autor: název" - kde název představuje jméno, v jednom případě titul a jméno, hlavní postavy či postav, o nichž pojednání je - naleznete níže, hned po konci tohoto odstavce), kteří patří k těm nejlepším spisovatelům moderního kriminálního románu. Představují postavy, které tito autoři přivedli na svět, rozkrývají zákulisí jejich vzniku a vývoje, a některé dávají nahlédnout do peripetií, s nimiž se autoři v počátcích své spisovatelské kariéry museli potýkat. Je zajímavé, že ačkoli zadání bylo pro všechny autory stejné, jen málo z nich k němu přistoupilo stejným způsobem. Někteří použili různou formu rozhovorů, jiní popisují své pohnutky, ale v knize nalezneme i nefalšovaný kriminální příběh. Vždy se jedná o originální a většinou čtivé zpracování tématu (poněkud nudné bylo jen jedno pojednání). Každé pojednání předchází úvod, ve kterém Otto Penzler daného spisovatele představuje. Poutavá je rovněž předmluva, kde Otto Penzler popisuje problémy, kterým jako nakladatel musel čelit, a způsob, jakým se jim postavil. Kniha je zajímavá jak pro čtenáře, kteří jsou zvědaví na pozadí zrodu svých oblíbených postav, tak i pro ty ostatní, neboť je seznámí s plejádou hlavních hrdinů a se spisovatelskými styly jejich autorů, takže si mohou udělat obrázek o tom, který autor či hlavní hrdina stojí za to, aby se na ně v budoucnu zaměřili. Jako příklady lze uvést pojednání o Jacku Taylorovi s jeho zvláštním, zrychleným stylem vyprávění; Johnu Rambovi, původní předloze snad nejznámějšího akčního hrdiny; Precious Ramotswe, černošské soukromé detektivce, která "neřeší žádné významné zločiny"; Charlottě a Thomasu Pittovi, kde inspirací pro postavu, která hlavní hrdiny popisuje, snad mohla být kněžna Daisy (více o Daisy si můžete přečíst zde) či Aloysiusi X. L. Pendergastovi, postavě autorského dua Douglas Preston & Lincoln Child, což jsou spisovatelé, o jejichž tvorbě se rovněž můžete dočíst na tomto webu, a to zde.

Ken Bruen: Jack Taylors
Michael Connelly: Hieronymus Bosh
John Connolly: Charlie Parker
Robert Crais: Elvis Cole a Joe Pike
Jeffery Deaver: Lincoln Rhyme
Colin Dexter: Inspektor Morse
John Harvey: Charlie Resnick
Stephen Hunter: Bob Lee Swagger
Lee Child: Jack Reacher
Jonathan Kellerman: Alex Delaware
Faye Kellermanová: Peter Decker a Rina Lazarusová
John Lescroart: Dismas Hardy
Laura Lippmanová: Tess Monaghanová
David Morell: Rambo
Carol O'Connellová: Malloryová
Robert B. Parker: Spenser
Ridley Pearson: Lou Boldt
Anne Perryová: Charlotte a Thomas Pittovi
Douglas Preston a Lincoln Child: Aloysius X. L. Pendergast
Ian Rankin: John Rebus
Alexander McCall Smith: Precious Ramotswe

Text ze záložky: Skvělé hlavní hrdiny detektivních románů, které máme rádi, považujeme v podstatě za své nejlepší přátele. Sledováním osudů našich oblíbených policistů a soukromých detektivů trávíme často celá léta. Postupně se dozvídáme o jejich podivínství, silných stránkách i obavách, o minulosti, jež je pronásleduje. Fandíme jim při práci na zdánlivě neřešitelných případech, čelíme s nimi neohroženým protivníkům a probouzíme jejich vnitřní démony. Po přečtení každého příběhu dychtivě čekáme na jejich návrat. Ale jak skutečně vznikli někteří z nejpopulárnějších literárních detektivů současnosti? Které místo nebo okamžik v životě inspirovaly Michaela Connellyho ke stvoření Harryho Bosche, tunelové krysy z Vietnamu? Proč je Jack Reacher takový machr a proč z něj Lee Child udělal ztroskotance? Jak mohlo krátké setkání v Botswaně inspirovat Alexandera McCalla Smithe k vytvoření laskavé, ale neústupné Precious Ramotswe?

Zadní strana obalu:
V této knize odhalují někteří z nejlepších spisovatelů detektivek dneška tajemství zrodu svých nezapomenutelných hrdinů - nebo za sebe občas nechají mluvit hrdiny samotné.