Dobrodruh - Snílek - Romantik - Milovník přírody, historie, záhad a McDonald's

Literatura | Říjnový seznam

www.jefferydeaver.com

rijnovy_seznam.gif
Krimiromán psaný od konce k začátku
Autor: Jeffery Deaver
Kategorie: román: detektivka, thriller

Hodnocení (maximálně 10): 8 **********

Tato kniha je psána obrácenou chronologií, tzn., že se děj neposouvá dopředu, nýbrž odvíjí zpětně. Na rozdíl od obvyklým způsobem psaného románu děj začíná těsně před tím, než by normálně končil, a končí těsně před tím, než by normálně začínal. Jinými slovy to, co za vším stojí, není odhaleno analýzou poznatků získaných během posouvání děje vpřed, ale tím, že se děj ve svému obráceném plynutí vrátí dostatečně hluboko do minulosti. Je to jistě neokoukaný přístup, ovšem jedná se spíše o zajímavou hříčku, než že by to bylo k něčemu užitečné. Takový pocit bude čtenář asi při obracení stránek mít. V závěru se to ale změní. Několikavrstevné rozuzlení bezesporu překvapí a snad každého přiměje uvědomit si a ocenit autorovi literární schopnosti.

Text ze záložky:
Začátek tohoto neobyčejného krimirománu najdeme vlastně na jeho konci. Alespoň podle tradičních pravidel žánru. Která ovšem Jeffery Deaver převrací na hlavu.
Gabriela McKenzieová zoufale čeká na zprávy o své unesené šestileté dcerce. Konečně se otevřou dveře. Do místnosti ale nevstoupí policie ani vyjednavač. Je to únosce a v ruce drží zbraň.
Ještě před dvěma dny vedla Gabriela normální život. Jak je možné, že se všechno najednou takhle zvrtlo? Nejenže má zaplatit půl miliónu dolarů jako výkupné, ale musí také odevzdat záhadný dokument nazvaný Říjnový seznam. Nikdy dříve o té listině neslyšela. Ví jen tolik, že patřila bývalému šéfovi, který uprchl před policejním vyšetřováním neznámo kam...
Od nedělního večera k pátečnímu ránu se odvíjí chytře vybudovaný děj, v němž nás autor nutí neustále přehodnocovat dříve předložená fakta. A když v samotném závěru konečně vyvstane úplný obraz děje, nezbude nám než užasnout nad tím, k jakému mistrovství Deaver dovedl umění literární manipulace.

Zadní strana obalu:
Myslíte si, že vás už Deaver nemůže překvapit?
Může.
Touto knihou.
prestonchild.com