Dobrodruh - Snílek - Romantik - Milovník přírody, historie, záhad a McDonald's

Literatura | Utajená koruna

www.chriskuzneski.com

utajena_koruna.gif
Tajemství šíleného bavorského krále
Autor: Chris Kuzneski
Kategorie: román: historie, dobrodružství, záhady

Hodnocení (maximálně 10): 7 **********

Hlavní hrdinové bohužel přesně odpovídají obehranému schématu: jsou to bývalí příslušníci elitních jednotek, nehrožení správní chlapi, kteří se s každým problémem vypořádají s lehkostí laně přeskakující potůček. Konkrétně tito dva se navíc mezi sebou, ale i s ostatními postavami, zbytečně často špičkují. Někdy to je vtipné, někdy normální a někdy je to festival trapnosti. K tomu jsou ještě poměrně nešťastně zvolena jména hlavních hrdinů, takže především zpočátku je docela problém zorientovat se o kom je řeč nebo kdo to mluví. Naštěstí si na to čtenář časem zvykne a zlepší se i situace ohledně oné okázalé chlapáckosti a zbytečného špičkování, když s přibývajícími stránkami ustupují do pozadí, přičemž se dá říct, že po přestřelce zhruba uprostřed knihy, přestřelce zabírající cca 70 stran, už jsou snesitelné. Až do té doby to byl pouze průměrný román balancující jen těsně nad hranicí zklamání, kdy za zajímavý lze z hlediska záhady naznačené v názvu knihy považovat snad jen objev bunkru s bednami z časů 2. světové války a bednou se zlatými cihlami označenými symbolem krále Ludvíka II. Bavorského. Vazba na 2. světovou válku má jen okrajový význam, ale objev bunkru odstartuje zmíněnou přestřelku a zároveň, z hlediska čtenářského zážitku pak hlavně, i pátrání týkající se přímo záhady naznačené v názvu knihy. Toto pátrání je směsicí reality s fikcí a představuje čtenáři natolik zajímavý příběh, že má opravdu potenciál zmíněný na zadní straně obalu, totiž vyvolat v něm zvědavost ohledně skutečných osudů bavorského krále. Než se hlavní hrdinové doberou pravdy, musí vyřešit ne jednu, ale několik záhad, což potěší. Vadou na kráse je, že to, co nakonec najdou, je dopředu celkem jasné. To jak k tomu dojde a kde se to odehrává je ovšem dostatečně překvapivé na to, aby i finále jako celek bylo možné označit za povedené. Zážitek navíc pak nabízejí internetové stránky autora, kde je možné vydat se na virtuální cestu po místech, která v této knize popisuje. A protože my máme oproti Američanům velkou výhodu v tom, že se to nejpodstatnější odehrává nepříliš daleko od našich hranic, může se tento příběh snadno stát inspirací i pro cestu skutečnou.

Zadní strana obalu: CHRIS KUZNESKI nepřestává překvapovat svými napínavými příběhy. Známá dvojice Payne a Jones se tentokrát vypraví do Bavorska, kde je ve starém bunkru objeveno několik beden a v nich listiny označené černou labutí, znakem krále Ludvíka Bavorského. To vyvolává řadu otázek. Smrt bavorského panovníka zůstávala dlouho záhadou. Roku 1886 byl vládou prohlášen za šílence a sesazen z trůnu, několik dní poté jej našli mrtvého v jezeře Starnberg. Byl zavražděn, nebo spáchal sebevraždu? Jaké tajemství si s sebou vzal do hrobu? Objev dávno ztracených dokumentů postupně vynáší na světlo šokující historické souvislosti. Payne a Jones dostanou za úkol dokumenty chránit. Na své cestě za vyřešením záhady však musí čelit nepříteli, který je hodlá zastavit za každou cenu. Skvěle podaná strhující honba za pokladem a zároveň poučný příběh, který ve vás vzbudí touhu dozvědět se víc o ztřeštěném bavorském králi.

Další kniha série s hrdiny Paynem a Jonesem

"Nikdo nedokáže dát dohromady tak fascinující historii a pulzující akci jako Chris Kuzneski. Utajená koruna je dílo chytré a vtipné zároveň, které nelze odložit."
Jeremy Robinson, autor bestseleru Instinct