Dobrodruh - Snílek - Romantik - Milovník přírody, historie, záhad a McDonald's

Literatura | Záhadná monstra

vojtech-alberto.blog.cz

zahadna_monstra.gif
Výpravy za mytickými živočichy
Autor: Vojtěch A. Sláma
Kategorie: cestopis, naučné: dobrodružství, fakta, záhady

Hodnocení (maximálně 10): 6 **********

Kniha je v podstatě přehledem, byť ne úplným, všech možných oblud, příšer nestvůr apod. a zpráv o jejich výskytu po celém světě, ale žádné opravdové pátrání po nich se bohužel nekoná, neboť autorovy cesty po Amazonii připomínají spíš dobrodružně laděné výlety než badatelské expedice s vážnou ambicí najít. V případech, kdy se autor snaží jím uváděná pozorování záhadných zvířat vysvětlit, bývá to často v tom smyslu, že oním tvorem mohl být buď přerostlý exemplář nějakého již známého druhu anebo nějaký druh vědě dosud zcela neznámý. Jako příklad lze uvést, když ohledně tvora, o kterém pojednává film "Proroctví z temnot" s Richardem Gerem, obrovské, jakoby bezhlavé příšery, prohlašuje, že to mohl být "nějaký větší exemplář výra virginského" nebo "doposud neznámý druh monstrózní sovy". Velmi často také na konci popisu zvířete, spatřeného třeba domorodci, tvrdí, že se toto zvíře svým popisem nápadně podobá nějakému prehistorickému tvorovi, přičemž uvádí konkrétně kterému, avšak při porovnání údajů, které jsou k tomu v knize k dispozici, ne vždy působí toto tvrzení objektivně. Občas lze zaznamenat nekonzistentnost předkládaných informací, kdy jsou na různých místech knihy nacházející se údaje ke stejné věci ve vzájemném rozporu. Navzdory některým nepříliš přesvědčivým pasážím však autorovi nelze upřít snahu o serióznost ani to, že na jeho myšlence - že pokud se i dnes objevují dosud neznámé indiánské skupiny žijící v džungli, pak by tam mohla žít i velká, pro vědu neznámá zvířata - něco je. Kniha působí dost monotónně, prostě jí chybí šťáva, umožňuje však udělat si představu o pro nepoučeného čtenáře překvapivě širokém záběru kryptozoologie, když mu ukáže, že do předmětu zájmu této vědní disciplíny ani zdaleka nespadá jen pár notoricky známých případů typu Lochnesská příšera apod.

Text ze záložky:
Mgr. Vojtěch Alberto Sláma (*1968)
Vystudoval Univerzitu Palackého v Olomouci a dnes se věnuje především žurnalistice, psaní knížek a také kritice evoluční biologie. (...) Díky svým dvěma největším zájmům, kterými jsou kryptozoologie (věda o neznámých zvířatech) a kreacionismus (nauka o stvoření) také hodně cestuje do tropů. Devětkrát navštívil brazilskou Amazonii, jednou bažiny Pantanalu, Venezuelu, Bolívii, Gambii, Thajsko a malajskou část ostrova Borneo. Na odlehlých místech těchto exotických zemí pátral po záhadných netvorech z domorodých legend a sbíral informace, které se k záhadným živočichům vztahují.

Zadní strana obalu: Vojtěch Alberto Sláma je spisovatel, novinář a také kritik evoluční biologie. Díky svému největšímu zájmu, kterým je kryptozoologie, tedy věda o neznámých zvířatech, hodně cestuje. Na odlehlých místech exotických zemí pátral po záhadných netvorech z domorodých legend. V této knize pak všechny své poznatky shromáždil.

prestonchild.com