Dobrodruh - Snílek - Romantik - Milovník přírody, historie, záhad a McDonald's

Literatura | Zpověď policajta

zpoved_policajta.gif
Autor: Zdeněk Nagovský
Kategorie: naučné: fakta

Hodnocení (maximálně 10): 5 **********

Kniha pojednává o autorových zkušenostech z té oblasti jeho profesního života, kdy byl pohraničníkem a posléze policistou. Část z počátku knihy, věnující se pohraniční stráži před tzv. sametovou revolucí, je vcelku zajímavá. Ve zbytku díla se sice občas také objeví zajímavé pasáže, avšak jsou jen onou výjimkou potvrzují pravidlo. Autor tam totiž doslova zabředne do poukazování na to, co všechno je podle něj děláno u bezpečnostních složek špatně a do nabízení receptů, jak by to bylo možné dělat lépe. Ne, že by v něčem, a možná ve všem, neměl alespoň částečně pravdu, ale takto koncentrovaný negativismus je zkrátka moc. A navíc vyvolává neodbytný dojem, že autor patří mezi ty nesympatické typy, kteří všechno vědí nejlépe, což nepříjemné pocity při čtení ještě zesiluje.

Zadní strana knihy:
Bývalý policista otevřeně a poutavě vypráví o létech ve službě. Všechno o nejzajímavějších případech i o lidech v uniformách a jejich praktikách.
- Jak si koupit policistu. Psychologie dopraváka: Záleží jen na řidiči, zda zaplatí pokutu.
- Peníze vládnou policii. Korupce odshora až dolů: Osobní obohacení cílem značné části policejního sboru.
- Trestné činy a přestupky ochránců zákona bez povšimnutí. Disciplína a pořádek na trvalém ústupu už patnáct let.
- Nedůvěryhodné statistiky. Úpravy podle potřeb policejních šéfů.
- Pravda o železné oponě a její ostraze. Akce proti levicovým i pravicovým extrémistům. Manévry při zasedání Mezinárodního měnového fondu. Souboj s romskými kapsáři, ruskou mafií, balkánskými drogovými dealery i s organizovaným zločinem.

prestonchild.com