Dobrodruh - Snílek - Romantik - Milovník přírody, historie, záhad a McDonald's

Historie | Hrad Chábory

15.11.2009

Popis místa:
Zřícenina - většina hradu, vlastně celý vyjma malé plochy mezi lomem a příkopem a části předhradí, které je poškozeno novodobou výstavbou chatky, padla za oběť kamenolomu, ve zbytku nejsou patrné žádné zbytky zdiva, pouze lze rozeznat terénní nerovnosti včetně hradního příkopu, který je však bohužel postupně zavážen odpadky.

Historie:
Chábory byly jedním ze strážných hradů podél bývalé kladsko - bystřické obchodní stezky. Hrad byl založen ve 14. století a patřil pravděpodobně rodu Drslaviců. První zpráva o něm pochází až z roku 1540, kdy je již uváděn jako pustý. Roku 1933 zde probíhal archeologický průzkum.

Přístup:
V obci Chábory odbočit hned za mostem přes říčku vpravo (při příjezdu od Podbřezí). Po několika desítkách metrů odbočit vlevo a po dalších několika desítkách metrů uhnout vpravo do "Areálu zdraví". Zpevněná cesta ústí na hřiště, které se nachází na místě bývalého lomu (a tedy i hradu), ohraničené ze dvou stran skalními stěnami. Zbytky hradního areálu se nacházejí na vyvýšené ploše po pravé ruce a na vrcholu skalní stěny vpředu.

GPS souřadnice: 50°16'15.236"N 16°11'47.565"E