Dobrodruh - Snílek - Romantik - Milovník přírody, historie, záhad a McDonald's

Historie | Hrad Kamenice

15.11.2009

Popis místa:
Zřícenina - areál hradu z části pokrývá novodobá zástavba a místo je tak obtížně čitelné. Mezi dvěma staveními se nachází nápadný překop napříč ostrožnou - možná se jedná o pozůstatek hradního příkopu - částečně využívaný jako divoká skládka. V jeho blízkosti se v JV svahu, nachází dva sporné fragmenty zdiva, které však nemusí mít s hradem žádnou souvislost. Na jednom z nich jsou patrné novodobé úpravy.

Historie:
Hrad Kamenice byl jedním ze strážných objektů podél bývalé kladsko - bystřické obchodní stezky a stával na západním okraji dnešní vsi Kamenice. Ovšem místní usedlíci nemají o existenci nějakého hrádku ani ponětí. To, že souřadnice GPS označují správnou polohu není potvrzeno ani archeologickým průzkumem, ani na to neukazují žádné přesvědčivé terénní nerovnosti. Jedná se však o místo, které se zdá být z blízkého okolí pro vybudování opevněného objektu nejvhodnější a absence výrazných pozůstatků se dá vzhledem k novodobé zástavbě přímo v předpokládaném areálu hradu pochopit.

Přístup:
Před koncem obce Kamenice uhnout na zpevněnou cestu vlevo (při příjezdu od Dobrého). Po několika desítkách metrů se po levé ruce mezi dvěma posledními staveními nachází překop napříč ostrožnou a za ním částečně zastavěné místo, kde zřejmě stával hrad Kamenice.

GPS souřadnice: 50°16'35.272"N 16°14'59.695"E