Dobrodruh - Snílek - Romantik - Milovník přírody, historie, záhad a McDonald's

Literatura | Douglas Preston & Mario Spezi | Netvor z Florencie

www.prestonchild.com

netvor_z_florencie.gif
Skutočný príbeh
Kategorie: naučné: historie, thriller, fakta
Pozn.: Kniha je ve slovenštině.

Hodnocení (maximálně 10): 9 **********

Tato kniha se poněkud vymyká tomu, na co jsme u Douglase Prestona zvyklí. Není to fikce, nenapsal ji sám a ani na ní nespolupracoval s Lincolnem Childem. Jeho spoluautorem je v tomto případě italský novinář Mario Spezi. Ty dva dal na začátku tohoto století dohromady, úplnou náhodou, příběh jako z Prestonových románů, jenž se však odehrál v reálném světě a při němž umírali skuteční lidé, příběh série brutálních vražd mileneckých párů, k nimž došlo na přelomu 70. a 80. let 20. století v okolí italské Florencie. Pachatel, Netvor z Florencie, jak bývá označován, zůstával i po letech neodhalen a Preston se Spezim se tak rozhodli pátrat po jeho identitě společně na vlastní pěst. Kniha je rozdělena na 2 zhruba stejně dlouhé části. První mapuje samotné zločiny a jejich vyšetřování, tak jak probíhalo v době, kdy se Spezi, který se tímto případem jako novinář podrobně zabýval, a Preston ještě neznali. Ta druhá pak líčí události spojené s jejich vlastním pátráním. To se odehrávalo paralelně s tím oficiálním, jež však mělo se seriózním policejním postupem jen máloco společného. Ve skutečnosti představovalo těžko uvěřitelnou frašku, která vedla ke zcela vážně myšleným obviněním proti Spezimu i Prestonovi. V době, kdy měli svou knihu už notně rozpracovanou, dolehla na ně v plné síle zlovůle úřední moci. O vzniklé situaci mnohé vypovídá název o Prestonových problémech informujícího článku, který vyšel v The Boston Globe 18.3.2006, "Lapen ve svém vlastním thrilleru". Přes zmíněné peripetie bylo jejich dílo nakonec dokončeno. Neobsahuje pouze text, jeho součástí je i mapka s vyznačenými místy, kde ke zločinům došlo, a série černobílých fotografií pocházejících z různých fází tohoto nanejvýš znepokojivého příběhu. Za zajímavou okolnost pak lze považovat fakt, že postava Netvora z Florencie sloužila jako velmi volná inspirace při psaní románu Pekelná síra, na kterém začali s Lincolnem Childem pracovat v době, kdy o vzniku této, skutečný případ popisující knihy neměl Preston ještě ani tušení.

Text ze záložky (převedeno do češtiny): STŘETNUTÍ DVOU VÝJIMEČNÝCH osobností - vtipného a cynického novináře Maria Speziho a autora kriminálních příběhů Douglase Prestona bylo podnětem na napsání nejpozoruhodnějšího detektivního příběhu, jaký kdy spatřil světlo světa. OD ROKU 1974 DO ROKU 1985 BYLO zavražděno sedmero dvojic, když se milovaly v autech odstavených uprostřed malebných vršků obklopujících Florencii. Bylo to nejdelší a nejdražší kriminální vyšetřování v historii Itálie. Kriminalisté vyšetřovali skoro stotisíc lidí, nejméně dvanáct zavřeli, ale mnohé museli propustit po dalším útoku Netvora. Klevety a nepravdivá obvinění zničily život desítkám lidí. Generace Florenťanů, kteří dospívali v období Netvorových vražd, tvrdí, že toto řádění změnilo město i život jeho obyvatel. Jakoby se roztrhl pytel se sebevraždami, exhumacemi, údajnými případy travičství, poštovními zásilkami s částmi lidských těl, seancemi na hřbitovech, soudními procesy, podstrčenými falešnými důkazy a pomstami prokurátorů. NAVZDORY NEJDELŠÍMU HONU NA člověka v moderní italské historii se Netvora z Florencie nepodařilo najít. Na jaře roku 2001 Preston se Spezim začali pátrat po vrahovi na vlastní pěst. Tato kniha popisuje jejich hledání a nakonec střetnutí s mužem, který mohl být Netvorem z Florencie.

Zadní strana obalu (převedeno do češtiny): Sugestivní skutečný příběh o zločinu a trestu, odehrávající se v malebných toskánských vršcích, který rozvířil hladinu života v Itálii a vyvolal pochybnosti o praktikách a absurditách trestněprávního a justičního systému. Douglas Preston si splní celoživotní sen, když se přestěhuje s rodinou do Florencie. Při setkání se slavným novinářem Mariem Spezim s údivem zjistí, že olivové sady při jeho domě jsou místem činu dvojnásobné vraždy, kterou spáchal sériový vrah Netvor z Florencie, a dosud ho nechytili. Preston, americký autor kriminálních románů, fascinovaný nevyřešenou kauzou, začne spolu se Spezim pátrat na vlastní pěst, aby odhalili a usvědčili muže, kterého pokládají za Netvora. V nečekaném zvratu událostí přímo symbolicky odrážejících temnou tvář bohaté, ale krvavé historie města, Preston se Spezim se sami stávají oběťmi bizarní mašinérie policejního vyšetřování. Faktografický příběh, nesoucí se v napínavém duchu Prestonových bestselerů, je pozoruhodnou kronikou vražd a pomsty, do které nedobrovolně vstupují i jeho autoři. United Artists koupili práva na zfilmování příběhu.