Dobrodruh - Snílek - Romantik - Milovník přírody, historie, záhad a McDonald's

Záhady | Ztracený nacistický vlak - legenda skutečností, 3. část

5.9.2015; další ze série článků o ztraceném nacistickém vlaku
Pokud neznáte předchozí díly, je pro lepší zážitek vhodnější přečíst si nejprve je.

Informace v této části jsou založeny na reportážích "Czy właśnie tam jest ukryty pociąg ze złotem Wrocławia?" z 20.8.2015, "Znamy lokalizację słynnego pociągu!" z 26.8.2015 a "Służby apelują, by nie szukać niemieckiego pociągu" z 27.8.2015 a článcích "Dolnośląski pociąg słynny na całym świecie (SCREENY)" z 20.8.2015, "Złoty pociąg z ogórkami. Kto chce, ten skorzysta (FELIETON)" z 22.8.2015, "Czy dziś ujawnią, gdzie jest ukryty niemiecki pociąg?" z 25.8.2015 (upraveno 26.8.2015) a "Niezłomność łamana przez nieskazitelność (Przegląd prasy)" z 27.8.2015 dostupných na portálu Radia Wrocław.

Právní zástupce nálezců sice rozumně vyzýval k nevyvolávání zlaté horečky, jenže ta už začala. Vše odstartovalo nenápadně krátkým článkem na portálu wiadomosciwalbrzyskie.pl. Události se začalo věnovat Radio Wrocław, nažež záležitost převzala celoposká média a pak se zpráva dostala i za hranice. Nakonec se informace o neuvěřitelném nálezu rozletěla doslova do celého světa. Tématu se věnují i tak prestižní média jako Reuters, BBC či CNN. Na místo dorazila dokonce i americká stanice NBC.

Horečka je tedy v plném proudu a už se také objevují pokusy nějak zájmu veřejnosti o ztracený vlak využít. Jedná se o snahu využít záležitosti jak pro komerční účely (viz obr. 1 a 2), tak pro prosté zviditelnění se, jako třeba v případě Adama Hausmana, starosty Walimi. Ten přispěchal, aby v souvislosti se ztraceným vlakem informoval o tom, že poblíž již neexistujícího železničního nádraží ve Walimi někdo v květnu provedl nelegální vrty. Bylo to 5 nebo 6 vrtů o průměru kolem 8 cm. "Tak co, je tam ten vlak?" zeptal se reportér Hausmana. "No, chtěl bych, aby tam byl, ale nevím", zněla starostova odpověď... Pikantní je, že se právě ve Walimi v květnu 1945 údajně objevil konvoj nákladních vozidel, která na sobě měla signatury Říšské banky. Jakým směrem konvoj odjel není známo.

vyuziti_v_byznysu_1.gif Obr. 1 - Využití ztraceného vlaku v reklamě Dolnoslezské železnice

vyuziti_v_byznysu_2.gif Obr. 2 - Využití ztraceného vlaku v reklamě dealera Toyoty

Ale zpět do Wałbrzychu. Tam se ve středu 26. srpna konalo první setkání městského úřadu s právními zástupci nálezců. Nálezci sami se akce nezúčastnili. Podle jejich zástupců je zájem médií ohromil a jsou poněkud vylekáni. Původně počítali s tím, že se vše vyřídí bez publicity.

Na setkání úřad obdržel oficiální oznámení nálezu. Jsou v něm uvedeny přesné parametry objevu a poloha vlaku. Dodané informace jsou patrně takového kalibru, že představitelé města začali mít pocit, že jim záležitost přerůstá přes hlavu. Podle vyjádření Marie Majewské, právničky městského úřadu ve Wałbrzychu, je třeba uvědomit ministerstvo národní obrany, protože obrněný vlak může obsahovat miny a další nebezpečné věci, ministerstvo kultury a také ministerstvo financí, neboť k vyřešení celé záležitosti budou potřeba peníze. "Vlak není špendlík," prohlásila Majewská.

I když úřad přesnou polohu vlaku odmítl zveřejnit, ví se, že se daná lokalita nachází na území města. Podle Andrzeje Gaika - který, jak už bylo uvedeno dříve, se sám hledáním ztraceného vlaku zabýval - přicházejí v úvahu 3 místa. Nejvhodnějším se zdá být 65. kilometr železniční trati Wrocław-Wałbrzych. Těmi dalšími jsou 61. kilometr téže trati a podezřelá deprese poblíž tropického skleníku v Lubiechówě, městské části Wałbrzychu. Na onom 61. kilometru už přitom údajně proběhl průzkum a jeho předběžné výsledky mají být velmi slibné.

Město má v plánu během několika dnů požádat o pomoc armádu. Do Wałbrzychu prý mezitím dorazili různí pseudohledači s detektory i zvědavci. A míří tam další. Žádná opatření proti nim se ale údajně nechystají. Vzhledem k možné přítomnosti výbušnin musí být místo podle odborníků co nejdříve zabezpečeno. I v souvislosti s tím hlavní správce památek apeluje na všechny amatérské hledače, aby se do žádného průzkumu nepouštěli.

< předchozí > | < pokračování >

Zdroje informací:
www.prw.pl | pl.wikipedia.org


• Autorská práva k obrázkům na této stránce nenáleží tomuto webu.
• Zdroj obrázků: www.prw.pl