Dobrodruh - Snílek - Romantik - Milovník přírody, historie, záhad a McDonald's

Historie | Škoda 1202 sanitka, pick-up, dodávka, pohřební

Zde naleznete základní informace k - snad kromě sanitky - méně známým, modelům typové řady 1202. Tyto stránky se na jiném místě a podrobněji věnují i nejtypičtějšímu představiteli této řady, tedy modelu STW.

Společným rysem všech těchto modelů, kterým se zároveň odlišují od STW, je přepážka za sedadlem řidiče. Díky ní je prostor pro posádku stísněný. To má za úkol vykompenzovat sedačka, kterou nelze vůči volantu posouvat, a jejíž opěradlo tvoří pouze polstrovaná deska.

Sanitka - Pick-up - Dodávka - Pohřební

Sanitka: Rozměrový výkres
Zdravotnické vozidlo mělo sirénu umístěnou v motorovém prostoru a přední světlomety do mlhy se žlutým sklem na předním nárazníku (u prvních kusů se montovalo pouze jedno vlevo nebo vpravo od podélné dělící roviny vozidla). Jeho podvozek se od ostatních modelů odlišoval zadní nápravou, která byla - kvůli nutnosti většího pohodlí při přepravě zraněných - jinak technicky řešena. Na první pohled se sanitka od STW lišila svítícím znakem červeného kříže nad čelním sklem, anténou vysílačky na střeše a částečně pískovanými skly prostoru pro pacienta. V interiéru bylo rozdílů podstatně víc. Pod palubní deskou uprostřed byla vysílačka. V levé části prostoru pro pacienty se nacházelo lůžko, vpravo od něj sedačka lékaře, která se dala v případě potřeby rozložit na nouzové lehátko. Podlaha v zadní části byla rovná, pouze u sedačky lékaře snížená kvůli prostoru pro nohy. Lůžková část měla navíc druhé stropní světlo, ovládané ručně, další malé, které se rozsvěcelo při otevření zadních dveří, a samostatný okruh topení ovládaný trojcestným ventilem.

Pick-up: Rozměrový výkres, Fotogalerie
Jedná se o možná nejcharizmatičtější model ze všech. Kabina končí za místem řidiče a dál pokračuje už jen otevřená, standardně čalouněná!, ložná plocha zakončená dvoukřídlými dvířky. Ložnou plochu bylo možné zakrýt plachtou podepřenou čtyřmi ocelovými oblouky a připevněnou ke karosérii patentními sponami.

Dodávka: Rozměrový výkres
Dnes už velmi vzácný model. Nákladní prostor, jehož strop nebyl čalouněn, měl podlahu rovnou po celé ploše a byl vybaven jedním stropním světlem ovládaným z místa řidiče. Všechna boční okna - kromě těch ve dveřích - byla nahrazena prolisovaným plechem.

Pohřební:
Tento model se pravděpodobně nedochoval ani v jediném exempláři. Prostor pro rakev měl částečně pískovaná skla a stejně jako u dodávky rovnou podlahu po celé ploše a jedno stropní světlo ovládané z místa řidiče. Okno zadních dveří tvořilo velké plexisklo s hlubokým prolisem ven, což umožnilo získat dostatek místa pro rakev.


• Autorská práva k rozměrovým výkresům na této stránce nenáleží tomuto webu.
• Zdroj rozměrových výkresů: Kniha ÚDRŽBA A OPRAVY AUTOMOBILŮ ŠKODA,
autor Jaroslav Andrt, rok vydání 1972