Dobrodruh - Snílek - Romantik - Milovník přírody, historie, záhad a McDonald's

Záhady | Ztracený nacistický vlak - legenda skutečností, 6. část

9.9.2015 (aktualizováno 18.9.2015); další ze série článků o ztraceném nacistickém vlaku
Pokud neznáte předchozí díly, je pro lepší zážitek vhodnější přečíst si nejprve je.

Postupně přidávané informace, nejnovější dole.


9.9.2015

Generální štáb polské armády předal v pondělí dolnoslezskému hejtmanovi informace o výsledcích obhlídky provedené 4. září v místě domnělého ukrytí vlaku z 2. světové války.

Dokument zaslaný hejtmanovi obsahuje doporučení jaké kroky musí být v nejbližším čase podniknuty.

Podle armádních specialistů je potřeba vyčistit terén, aby v udaném místě mohl být proveden další, již odborný průzkum s nasazením zařízení pronikajících půdou.

Generální štáb nyní čeká na stanovisko regionálních úřadů.

Převzato z článku Wyniki rekonesansu ws. "złotego pociągu" ze 7.9.2015, autor Michał Wyszowski, dostupného na www.prw.pl (portál Radia Wrocław).


9.9.2015

Na okresní úřad ve Wałbrzychu dorazilo další ohlášení týkající se tajemného nálezu. Tentokrát se jedná o Walim. Radio Wrocław zjistilo, že jde o tunel, který se tam má nalézat.

Podle neoficiálních informací existují 2 lokace: jednou je místo nad nečinnou železniční stanicí, druhou okolí podzemního komplexu Włodarz.

Ohlášení provedla právní kancelář z Wrocławi jménem soukromých osob, avšak o ony 2 muže, kteří nedávno oznámili objev vlaku na území Wałbrzychu, se nejedná.

V pátek má být k této záležitosti zorganizována tisková konference, nejpravděpodobněji na okresním úřadě ve Wałbrzychu. Co by se v tunelu mělo nacházet, se zatím neví.

Pozn.: Podivný nález ve Walimi byl zmíněn ve 3. části série o ztraceném vlaku.

Převzato z reportáže Po pociągu tunel... Kolejne znalezisko w regionie wałbrzyskim z 8.9.2015, autor Michał Wyszowski, dostupné na www.prw.pl (portál Radia Wrocław).


10.9.2015

Piotr Koper, jeden z nálezců ztraceného vlaku přiznal, že v té věci vsadili všechno na jednu kartu: "Dali jsme všanc celou svou pověst, celý svůj majetek, všechny své znalosti a všechno jsme vsadili na jednu kartu. Proto si jsme jisti na 100 %. Vlak existuje."

Nálezci prohlašují, že budou spolupracovat s úřady a že čekají na zahájení akce armádou.

Pravděpodobně ještě dnes začne vyčišťování terénu, pod kterým se může nacházet tzv. Zlatý vlak z Wałbrzychu. Pozemek nad železniční tratí musí být uklizen, je také třeba odstranit stromy a keře. Ten úkol bude realizován polskou železnicí, která zároveň souhlasila s tím, aby na dotčené území vstoupila armáda. Předběžné náklady celé operace zabezpečení a vykopání vlaku jsou odhadovány na zhruba 70.000 PLN. Na jejich pokrytí se bude mimo jiné podílet hejtman a město Wałbrzych.

Převzato z reportáže Odkrywcy pociągu: "Istnieje na 100 procent" (Posłuchaj) z 10.9.2015, autor Michał Wyszowski, dostupné na www.prw.pl (portál Radia Wrocław).


11.9.2015

Pozn.: Tato zpráva se přímo objevu ztraceného vlaku netýká a je tu uvedena hlavně proto, že vychází z tiskové konference, na jejíž konání se zde upozorňovalo.

Dnes proběhla avizovaná tisková konference ve věci ohlášeného nálezu ve Walimi (viz informace z 9.9.2015 na této stránce). Bylo potvrzeno, že se jedná o celkem 3 oznámení. Všechna podal Krzysztof Szpakowski, předseda spolku Stowarzyszenie "Riese".

Podle Szpakowského se oznámení týká 3 navzájem provázaných objektů. Všechny jsou spojené s objektem Włodarz, a tedy s projektem Riese. U dvou z nich se jedná o železniční tunely, které "vedou od železniční trati ve Walimi do objektu", třetí se týká bloku A, tj. "té části Riese, která nebyla nikdy odkryta". Szpakowski prohlásil: "Zabývám se touto záležitostí několik desítek let. Události se Zlatým vlakem uspíšily mé kroky."

Jak dodal, jantarová komnata tam určitě není. "Může se tam nacházet všelicos. Já bych očekával technická zařízení, výzbroj, militárie."

Převzato z reportáže Podziemne miasto w regionie wałbrzyskim (POSŁUCHAJ) z 11.9.2015, autor Michał Wyszowski, dostupné na www.prw.pl (portál Radia Wrocław).


16.9.2015

Práce na 65. kilometru železniční trati Wrocław-Wałbrzych, kde se má nacházet tzv. Zlatý vlak, začaly. Na místě jsou pracovníci firmy, která má danou oblast vyčistit. Jsou vybaveni pilami a traktorem a zbavují terén porostu. Práce jsou prováděny na zakázku polské železnice. Neví se, jak dlouho potrvají, ale po jejich dokončení má být oblast převzata armádou.

Pozn.: Jak již bylo uvedeno dříve, tyto práce jsou dle armádních specialistů nutné, aby v dotčeném místě mohl být realizován "odborný průzkum s nasazením zařízení pronikajících půdou".

Převzato z článku Wałbrzych: Ruszyły prace na słynnym 65. km trasy kolejowej z 14.9.2015, autor Michał Wyszowski, dostupného na www.prw.pl (portál Radia Wrocław).


16.9.2015

V úterý 15. září se na 65. kilometru železniční trati Wrocław-Wałbrzych objevili filmaři. Na místo, kde má být ukrytý obrněný vlak, se dostavili pracovníci Muzea polské armády ve Varšavě spolu s televizním štábem TVP Historia a s vybavením, kterým chtěli prozkoumat svah nad tratí. Jedná se o georadary, jež měly potvrdit existenci soupravy. Tým ale ke vstupu na uzavřený terén nedostal povolení. Stále jsou na místě pracovníci firmy, která má oblast vyčistit.

Převzato z článku Wałbrzych: Filmowcy chcieli wejść na słynny 65. kilometr z 15.9.2015, autor Michał Wyszowski, dostupného na www.prw.pl (portál Radia Wrocław).


18.9.2015

Hasiči na 65. kilometru železniční trati Wrocław-Wałbrzych. Specialisté se zástupcem krajských hasičů si prohlédli místo z hlediska požární ochrany. Hasiči přiznávají, že důvodem jejich návštěvy byl také požár, který před několika týdny vypukl o pár kilometrů dále. Prověřili příjezdové cesty k místu, kde má být ukrytý tzv. "zlatý vlak", a možnosti evakuace.

Převzato z reportáže Straż pożarna na 65. kilometrze z 16.9.2015, autor Michał Wyszowski, dostupné na www.prw.pl (portál Radia Wrocław).


18.9.2015

Další oznámené záhady, tentokrát v samotném Wałbrzychu. Jak zjistilo Radio Wrocław, jedná se o nálezy situované podél železniční trati, na úseku od stanice Wałbrzych Miasto do Świebodzic. Ohlašující je občanka Německa, kterou v Polsku zastupuje jedna z wałbrzyžských právních kanceláří. Dopis s oznámením byl doporučeně poslán na wałbrzyžskou radnici před 3 dny. Oznámení zahrnuje zasypané tunely nebo místnosti na 4 místech, v městských částech Szczawienko a Piaskowa Góra. Podle neoficiálních informací jde též o pozemky přiléhající k oblasti, kde se má nacházet tzv. Zlatý vlak.

K oznámení jsou připojeny fotografie a také mapy s vyznačenými místy. V dopise zaslaném na úřad si Němka rovněž vyhrazuje právo na nálezné.

Převzato z článku Wałbrzych: Niemka zgłasza podziemia. Też chce prawa do znaleźnego! (ZOBACZ) ze 17.9.2015, autor Michał Wyszowski, dostupného na www.prw.pl (portál Radia Wrocław).


18.9.2015

Policie prověří, jestli během hledání obrněného vlaku a podzemního města ve Walimi nedošlo k porušení zákona. Oznámení na státní zastupitelství v té věci podal wałbrzyžský správce památek.

Především jde o průzkum terénu georadarem bez potřebných povolení. Oznámení bylo opřeno o informace v médiích. Kroky v té záležitosti podnikne wałbrzyžská policie. Její mluvčí Joanna Żygłowicz říká: "Po obdržení materiálů bude policie prověřovat, jaký druh prohřešku byl spáchán. Jestli se to týká nelegálního průzkumu, nebo úplně jiných prohřešků."

V souvislosti s oznámením učiněným německou občankou wałbrzyžská radnice potvrdila, že dostali další ohlášení týkající se podzemních staveb na území města.

Tentokrát to mají být 4 tunely nebo prostory, všechny spojené s železniční tratí na úseku od stanice Wałbrzych Miasto až do Świebodzic. Oznámení provedla právní kancelář zastupující občanku Německa. Analyzujeme jeho obsah, říká zástupce wałbrzyžského primátora, Zygmunt Nowaczyk: "Ten dopis byl přijat 15. září a nyní probíhá procedura připravující další kroky, které jsou povinností administrativy samosprávy ve shodě se zákonem o nálezech z tohoto roku."

Převzato z reportáže Poszukiwania "złotego pociągu" nielegalne? Dziś konferencja prasowa odkrywców z 18.9.2015, autor Michał Wyszowski, dostupné na www.prw.pl (portál Radia Wrocław).


< předchozí > | < pokračování >